Kıyafet, ayakkabı vs herhangi bir şey satın alırken olur da kararsız kalırsak bizimle ilgilenen satış elemanı kesin o ürünü övmek için her şeyi yapar. “Abi aynısı ben de var arkadaşlar çok beğeniyor”, “bundan çok sattım hiç dönen olmadı”, “bu fiyata yarın gel bulamazsın” . Evet, satışçı arkadaşların mentalitesi, en kurumsal en büyük firmaya da girse değişmiyor. Mantık aynı, müşteriye her şeyin mümkün olduğuna inandır (olmasa bile ), hatta “abi yaptık biz dediğinizin aynısını başka müşteride yaptık” de,  olur da aynı işlemde sıkıntı yaşarsak ve  ”hani arkadaş biz dediğinizi yapamadık”a dönerse  olay, allah gör o zaman incileri. Anlatacağım konu SAP CRM Sales Mobile 2.o. Şöyle de ekranları var , şirin şirin.

CRM Sales 2.0

Neyse efendim, gelelim olayımıza. Bir müşteride CRM Sales implemente edelim dedik lakin bunun bir de MOBILE kısmı var, yani adamlar istiyor ki IPAD üzerinden girişlerimizi de yapalım, teklifler, müşteriler, rakipler, hesaplar da yaratılsın. Yukarıdaki ekran görüntüleri bu arada yeni versiyonun yani henüz release olmamış tam olarak, bizimki bir alt versiyonu yani Crm Sales 1.2.1 o da SYBASE versiyonu ama SAP’la entegre. Buraya kadar sıkıntı yok ama müşterinin istediği, “biz ek alan da ekleyebiliriz değil mi ? ” hah işte burada sıkıntı başlıyor, satışçı arkadaşlar “evet abi eklersiniz biz zaten ekledik” diyor, müşteri de inanıyor haliyle koca kurumsal firma yalan mı söyleyecek diyerek alıyor. Danışman arkadaş, yani ben, daha Türkiye’de sadece 1 ,yazıyla bir, şirketin kullandığı (mobil kısmı için ) bu ürünü implemente etmeye çalışıyor haliyle epey sıkıntı yaşıyor. Müşteri diyor ki, “haydi bilen efendi bir ek alan ekle de görelim. “Ehe mehe tabi X bey hemen bakıyorum dökümanlara”. Zaten kurulumu ayrı dert, kurarken yaşlandım saçlarım azaldı yemin ediyorum.

Ulan sdn.sap.com’un altını üstüne getirdim, hintli,çinli, zimbabweli, baeli dünyanın öbür ucundaki adamlara farklı farklı kullanıcılarla sorular sordum yok. Ulan arkadaş bunu o zaman satışçılar nasıl ekledi ? Onlar eklerse ben de eklerim, teknik bi olay bu, kesin yaparım. iki next next, bi compile, bi de badi yaz biter diye düşünürken , dedik ki “yav arkadaş siz sattınız iyi güzel de ek alan olmuyor ki ? ben bulamadım bi el atın “  dedikten sonra ( ve 40158 tane mail atıp anca cevap aldıktan sonra ), anam o da ne! O satışı gerçekleştiren kurumsal firmadaki çok teknik ve gerçekten saygı duyduğum bir arkadaş, “valla Bilen kardeş, seni severim ama şunu söyleyeyim sizin yapmaya çalıştığınız bir alt versiyon, ve o versiyonda (1.2.1) Türkiye’de canlıya geçilmedi, zaten ek alan diye bir mevzu yok, adamlar kaynak kodu vermiyor ki ekleyesin  yeni versiyon zaten ramp-up’da ve sözleşmeler kapandı, ay sonunu bekleyin”. İçimden dedim,  ben bunu müşteriye desem böyle böyle, adamlar dana zinciriyle kovalar, hıncını benden çıkarır. Biz daha eski versiyonda sadece account yaratabildik, daha bi sürü hatamız da var bırak ek alan eklemeyi.

Hemen tavana baktım ki kaynar sular dökülecek mi diye, evet! Başımdan aşşa aynen döküldü. Ulan dedim vereyim dilekçeyi askere  gideyim bu proje bana patlayacak zaten askerliği yapmadım hemen ilk celb dönemimde kaçayım, ama yok peşini bırakmayım dedim, CV’ye 26 puntoyla yazarım. Türkiye’de ikinci implementasyon diye. Bakalım şimdi 2.0′ı implemente etmeye çalışıcaz ne olacak göreceğiz. 1.2.1′in, yani eski versiyonun implementasyonu tamamen rafa kaldırıldı, oh!

Tüm bu anlattığım kısımlar CRM’den bağımsız olup sadece mobil tarafıyla ilgiliydi. Ne diyorduk, satışçılar, ek alan, “abi aynısı ben de var çok memnumum”, her şey var. Heh işte bi bok yok. Geliştirme-değiştirme konusunda en fazla textler değişiyor, alanlar gizleniyor.  Adamların satış sunumu izlemedim ama eminim, “abi bu uygulamayı yazan çocuk kör oldu sana öyle söyleyim” demedilerse neyim!.

 

Leave a reply

 

Your email address will not be published.