Sene 2008-2009, ben daha İTÜ’de metalurji malzeme mühendisliği bölümünün faz diyagramları denen ömrümün üç senesini yiyen dersiyle cebelleşiyorum. O ara bi IT organizasyonları olmaya başladı okulun. Derken Google’ın yazılım geliştirme müdürlerinden birisi geldi ben de bir heyecan , sorumu hazırlamışım iki tane. Birisi, “how your search engine works on database side” idi. Ulan adam zaten konferans boyunca bunu anlattı ben sanıyorum “eheh select* from..” diye başlayacak. Neyse, anlattı anlattı ben tatmin oldum o ara, derken aklıma SAP ile entegre olabilecekleri geldi. O ara da yeni girmişim SAP işlerine kendi çapımda ABAP kodları yazıyorum. Konferans bitimi soluğu yanında aldım, “SAP’la entegrasyon gibi bir planınız var mı gelecekte” diye soruya girip kendimce dayanakları sıraladıktan sonra; “Sanmıyorum evlat, böyle bir şey SAP tarafından gelmedi bizim tarafımızdan da bir girişim bulunmuyor ama 20 dolarına bahse varım onlardan böyle bir girişim olacak ve lanet olsun benim kızımdan uzak dur“. Evet bahse varım demedi, kız konusuna da girmedi ama böyle bir şeyin hiç gündemde olmadığına inandırdı.

Derken yıllar geçti, SAP Business By Design denen bir ürün çıkardı adamlar, SaaS mantığında çalışan yani software as a service, yani bir web hosting gibi, sizin server’lara sahip olmadığınız bunu SAP’ın yaptığı ve özellikle CRM üzerine konumlanmış olan bir ürün. Henüz Türkiye’de yok diye biliyorum. Gel gelelim bu uygulama Google ile entegre olacakmış.

Gmail for business, Google Docs, Google Calender gibi uygulamaların direkt olarak SAP CRM ile entegrasyonunu baz alan bu uygulama ilk olarak Fransa, İngiltere ve Amerika‘da uygulanacakmış. Pilot bölgeler oralar seçilmiş. Aynı zamanda SAP, Android işletim sistemini de resmi olarak destekleyerek, daha çok uygulamanın yazılmasını ve gelişmesini ön görüyormuş. Clouding denen hadise aldı yürümüşken, collaboration denen kavram teknoloji trendlerinde istenen bir parametre haline dönüşmüşken, böyle işlerin benzerlerini göreceğimizden eminim.(zaten o trendlerle ilgili bir yazı da yazıcam ) Bakalım görelim neler olacak.

 

1 Comment

 

  1. March 26, 2012  4:30 pm by Mustafa YILMAZ Reply

    Merhabalar,

    Yazida adi gecen gelismeden farkli olarak "SAP Business By Design" yerine "SAP ECC" sistemi ve "Google Apps" platformu arasinda olusturulabilecek entegre uygulamalara meraki olan herkesi http://www.linkedin.com/groups?about=&gid=4079025 adresindeki LinkedIn grubuna beklerim.

    Tesekkurler.

Leave a reply

 

Your email address will not be published.