oracle-hyperion

Evet Oracle CEO’su Larry Ellison için böyle diyesim geliyor. Zaten SAP HANA’dan epey gol yemiş bir şirket olarak, kendi bütçe planlama yazılımları Hyperion ile ilgili de çok garip bi karar almışlar. Makaleye, buradan ulaşabilirsiniz. Ne diyorlar ? Artık bu Hyperion için her türlü geliştirmeyi vs durdurmuşlar.

Yani ürün rafa kalkmış, yeni satışı OLMAYACAK. 2013 Nisan’a kadar desteği sürecek fakat daha sonra çok kısıtlı bir süre için desteği devam edecek. Bu ürünün yerini Hyperion Financial Management (HFM) alacakmış, Web tabanlı bir ürün olarak.

SAP, Outlooksoft’u 2007 yılında alıp, 1-2 yıl içersinde SAP NW platformuna entegre ettiğinde zaten Oracle’a süper bi gol atmıştı. Akabinde SAP BPC 10′u çıkarıp aradan .NET platformu kaldırarak ve epey değişiklikler getirerek devrim niteliğinde gelişmelerle gelip, yerini iyice sağlamlaştırdı. Piyasada Hyperion uygulamaları bir bir BPC ile yer değiştirildi. Bu sebepten, SAP %11 lik büyüme gösterirken, Oracle %3 gösterebildi.

Heh şimdi “BPC almayalım biz konsolidasyonda Hyperion daha iyi diyolar yeaaa” diyen şirketler ne diyecekler acıba ? Aha işte adamlar şarteli indirdi. Ürünü komple durdurup, yeni ürüne geçirmeye çalışmak ne demek ? Bunun psikolojik , ekonomik, sosyolojik etkinlerini düşündün mü ? (düşünmüşlerdir tabi, bi ben mi düşündüm, ama garip geliyor arkadaş yeni ürün lan yeni ürün ne olduğu belli değil) .  Hayır zaten kol gibi lisans paraları çıkarıyorsun kendi ERP yazılımın için bir bir müşteri kaybediyorsun bak en son Abdi İbrahim SAP’a geçti. SAP, Sybase’i satın aldıktan sonra ASE’yi de çıkarıyor ve kendisin, bizzat SAP’ın official DB’si diye sürecek piyasaya, sana ihtiyaç da kalmayacak. Kendi kalene goller atmaya devam et.

Son söz: SAP’a inanın ve güvenin şüphesiz size doğru yolu gösterecek “O” dur.

Larry Ellison, al sana http://inciswf.com/1298717011.swf

 

Leave a reply

 

Your email address will not be published.